Home Contact us
   
 
Faculty members
 

List of the Faculty Members

DEPARTMENT Name of the faculty members
1. Assamese Dr. Gahan Chandra Mahanta
Dr. Jyotsna Sarma Bezbaruah,H.O.D.
Mr. Dulal Das
Mr. Ranjan Pathak
Mr. Khanindra Kalita
Mr. Gakul Das.
 
2. English Dr. Swapnali Kakoty, H.O.D.
Dr. Swapnali Kakoty.
Mr. Anuradha Bhattarai.
Mr. Debraj Sharma
Mr. Renusmita Upadhyay Talukdar.
Mr. Bidyut Das.
 
3. Hindi Smt. Runu Devi , HOD.
 
4. Bengali Mr. Manash Kumar Kar,HOD
Mr. Nanda Nath.
 
5. Nepali Mr. Khema Nanda Sharma,HOD.
Mr. Ghanashyam Timsina. 
 
6. Sanskrit Dr. Kalpana Kalita, HOD
Mr. Jayanta Sarma.
Mr. Dhrubajit Sarma.
 
7. Pol. Science Manash Jyoti Patgiri, H.O.D.
Mr. Purnananda Pawe.
Mr. Amardeep Pegu.
Mr. Jintu Pathari.
Ms. Ankita Baruah.
 
8. History Mr. Rupkamal Kakoty.
Mr. Harendra Nath Morang. , H.O.D. i/c
Dr. Kangkan Deka.
Dr. Sweta Mahanta.
 
9. Education Mr. Saroj Kataki, H.O.D.
Dr. Mukul Saikia.
Ms. Kusum Brahma.
Ms. Anamika Das
 
10. Economics Mr.Pranab Jyoti Das, HOD.
Mr. Prabhat Singh.
Ms. Sadhana Deka.
Ms. Daisy Rani Kalita. 
 
11. Philosophy Dr. Mira Dutta.
Ms. Swapnalika Goswami,H.O.D
Ms. Manisha Baishya.
Mr. Kuloram Mili.
 
12. Physics Mr. Pradip Kumar Baruah, H.O.D.
Mr. Manoj Kumar Sarma.
Mr. Arup Kr. Deka.
Dr. Shyamalima Chowdhury.
Dr. Simanta Hazarika.
Mr. Joydeep Buragohain.
Dr. Saiful Islam
 
13. Chemistry Mr. Pronil Kumar Borah.
Dr. Dharmendra Kumar Sarma, HOD.
Dr. Bipul Chandra Paul.
Mr. Sanjib Chetry.
Dr. Palashmoni Saikia.
Dr. Pankaj Hazarika
Mr. Biswajit Kakoty.
Ms. Tumpa Paul. 
 
14. Mathematics Mr. Bipul Saikia, HOD.
Dr. Ranjit Kr. Mishra.
Dr. Barnali Das Deka.
 
15. Botany Mr. Arup Kumar Bhuyan.
Mr. Bidhan Borah, HOD.
Dr. Sanjay Kumar Deka.
Dr. Akhil Baruah..
Dr. Jnandabhiram Chutia.
Ms. Rajashri Bordoloi.
Dr. Phatik Tamuli.
 
16. Zoology Jyoti Kamal Hazarika, H.O.D.
Mr. Monideep Raj.
Ms. Malabika Padmapati.
Mr. Abhijit Das.
Smt. Binita Das, M. Sc.
Dr. Rabindra Hazarika.
Dr. Chittaranjan Baruah.
Ms. Nabanita Medhi
 
17. Statistics Dr. Prabin Kalita.
Dr. Roshan Ara Begum, HOD.
Dr. Arundhati Deka Nath.
Dr. Rajan Sarma.
Dr. Bhesh Raj Powdel. 
 
18. Geography Dr. Lakshmi Roy, H.O.D.
Mr. Dadhi Ram Sedai.
Mr. Shyamal Kumar Kar.
Dr. Mathur Ch. Barman.
Dr. Hemanta Jyoti Nath,
Mr. Satyendra Hazarika.
 
19. Commerce Dr. Khirendra Kumar Haloi. HOD
Mr. Chandra Prava Devi
Mr. Dipanjan Chakraborty
Dr. Uttam Kumar Baruah.
Mr. Manoj Kumar Hazarika
Mr. Dilip Saikia
Mr. Jitu Barkotoki
Ms. Pom Sen Chakraborty
 
20. Home Science Ms. Krishna C Lahkar.
 
21. Psychology Mr. Mithu Boro.
 
22. Computer Science Mr. Nabajyoti Sarma
 
23. BIO-TECHNOLOGY Dr. Manika D Kataki
 
24. SOCIOLOGY Miss Sofica Ahmed
 
25. Bodo Mr. Puspa Basumatary
 

Library Staff

Designation Sl. No.                   Name
Librarian 1 Smt. Anju Saikia
Asstt. Librarian 2 Sri Plaban Gohain Baruah
Cultural Officer 3 Mr. Sunitjyoti Saikia
Career Counsellor 4 Mr. Satyajit Gowala

Office Staff

Designation Sl. No.             Name
Head Assistant 1 VACANT
UDA 2 Ms. Sunita Saikia ( Scholarship)
UDA 3 Ms. A Bhattacharyya, (Lab In-charge)
L.D.A. 4 Sri Sanjib Kr. Baruah. (Accounts Branch)
L.D.A. 5 VACANT
L.D.A. 6 Smt. Kabita Devi (Examination)
L.D.A. 7 Sri Ganesh Chetri (Accounts Branch)
L.D.A. 8 Sri Dipu Kanta Bora (General Branch)
L.D.A. 9 Sri Achyut Sarmah (Exam. Branch)
L.D.A. 10 Sri Pankaj Saikia (General Branch)
L.D.A. 11 Sri Partha Pratim Nath (Exam Branch)
L.D.A. 12 Sri Amarjit Baruah (Accounts Branch)
L.D.A. 13 Sri Satyajit Saikia (Data entry)
L.D.A. 14 Sri Arunabh Baruah (Accounts Branch)
L.D.A. 15 Sri Siranjib Das (Exam Branch)
L.D.A. 16 Sri Bitu Borah (Scholarship Branch)
Xexoman 17 Sri Rupjyoti Keut.